Dan PSŽ 2026 - VRH - članci i rubrike
Dan PSŽ 2026 - VRH - članci i rubrike
Razigrani lipicanci

Zimska idila na lipičkoj ergeli

11.01.2021. 12:25 | 1869 pregleda | Objavio: Ivana Pleše | Rubrika: Lifestyle

Lipicanci tijekom zime provode vrijeme i na otvorenom, međutim, kako ističe upravitelj Državne ergele Lipik Damir Jakšić, ipak više vremena provode u štali na toplom gdje se sklanjaju od hladnog vremena.

Zimski period jedan je od najvažnijih i najljepših vremenskih perioda na lipičkoj ergeli jer tada na svijet dolaze nove generacije ždrjebadi. Svake godine, od kraja drugog pa do početka petog mjeseca dolazi nova generacija lipicanaca i može se reći da započinje novi životni ciklus.

U početku se mora voditi briga da se ždrijebe ustane i združi s majkom. Zatim je potrebno odraditi cjelokupnu brigu kako bi ga se moglo spojiti s ostatkom krda da bi živjelo u zajednici. Nakon toga nastaje "vrtić" ždrjebadi koja većinu vremena provodi u igranju i trčanju uz svoje majke koje budno paze na njih. Ipak, prvi kontakt zimi sa snijegom je uvijek interesantan i lipicanci su posebno razigrani.

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.