III susret pjevačkih zborova u Lipiku
Piše:
Siniša Njegovan Starek
Lipik i pjevački zborovi
Zasigurno će izgledati podosta čudno kako priču o natjecanju pjevačkih zborova započinjem s kazivanjem o radu konobara i kuhara ugostiteljskog objekta Kursalon Lipik. No, za to imam itekako vrlo valjani razlog. Na III susretu pjevačkih zborova Regije Bjelovar sudjelovalo je 10 zborova iz regije, jedan ženski pjevački zbor iz Mađarske, kao gost, te orkestar puhačke glazbe iz Daruvara. S organizatorima i žirijem Susreta, pomoćnim osobljem te neizostavnim općinskim, regionalnim i republičkim političarima, sponzorima i pokroviteljima ukupan broj sudionika tih III susreta premašio je broj od 1200 sudionika. To je skoro trećina svih stanovnika tadašnjeg naselja Lipik.
No koji je to valjan razlog za početak priče o kuharima i konobarima Kursalona Lipik. Svim pjevačima, glazbenicima, žiriju i političarima trebalo je cijelo dopodne – od 8,00 do 14,00 sati kako bi susrete uspješno priveli kraju, a kuharima i konobarima ugostiteljskog objekta Kursalon Lipik trebalo je samo dva sata da svi ti sudionici budu počašćeni pićem i posluženi obilnim, kvalitetnim ručkom u prostorijama Kursalona. Doduše to se ne može uspoređivati, ali ipak valja istaknuti spremnost na vrlo predan rad tadašnjih kuhara i konobara iz Ugostiteljskog poduzeća Pakrac pod čijom upravom je tada bio Kursalon Lipik.
Valja napomenuti da je kapacitet sjedećih mjesta u Kursalonu bio oko 400 sudionika u jednoj seansi. Kursalon je tada izgledao zaista lijepo uređen, ali je i usluga u tom ugostiteljskom objektu bila na zavidnoj razini. Koliko je kuhara i konobara bilo angažirano za taj događaj nije mi poznato. Zasigurno im je bila potrebna pomoć centrale iz Pakraca, ali većinu kuhara i konobara sami su davali.
Preslika naslovnice kataloga: Naslovnica kataloga Trećeg susreta pjevačkih zborova Regije Bjelovar u Lipiku. Naslovnicu izradio S. Nj. Stárek.
„Lipik - Pitoreskno mjesto u plodnoj dolini koju presijeca Pakra smješteno na pruzi Virovitica – Banova Jaruga, a cestovno povezana sa Sl. Požegom, Banja Lukom, Prijedorom, Bjelovarom i auto-cestom Zagreb – Beograd. Lipik je danas drugo naselje po veličini u općini Pakrac s 1200 domaćinstava odnosno 3150 stanovnika.
Stoljetna tradicija kupališno-lječilišnog mjesta i sada uspješno konkurira u zdravstveno-rekreativnom turizmu kontinentalne Hrvatske. Poznato je da je Lipik još u vrijeme Rimljana tretiran kao toplice: Thermae Jasorenses.
U prošlom stoljeću bile su poznate toplice s kasinom, prekrasnim parkom, hotelima i vilama, a po bogatim kulturnim i zabavnim sadržajima ubrajao se u poznata evropska lječilišta. Osnovu turističke ponude Lipika čine termalni mineralni izvori jodno-alkalične vode (64 ̊C). Razvoj se temelji na motivima s rekreativnim i zdravstvenim svojstvima u širokom rasponu: od osvježenja do odmora i oporavka.“
Ovaj tekst napisao sam u katalogu III Susreta pjevačkih zborova regije Bjelovar, 15. 5. 1983. godine.
Zašto sam to tako napisao – ne znam, odnosno više se ne sjećam, ali znam da sam to napisao na osnovi tada mi znanih podataka i tadašnjeg stanja stvari. Tadašnjeg i prijašnjeg lijepog stanja u Lipiku.
Takovim tekstom u katalogu (doduše tih tekstova je bilo puno više u tom katalogu) složili su se i lektor kataloga gimnazijski prof. Marko Jagrić, predsjednik Koordinacionog odbora III Susreta Strahimir Bosnić, predsjednik Radnog odbora Tomislav Marić, predsjednik Stručne komisije, kompozitor Julije Njikoš iz Zagreba i na koncu svi učesnici, umjetnici: pjevači, puhači, ostali glazbenici i plesači – pa čak i konobarice i konobari Hotela Lipik, sveukupno njih 1255.
Posebno zadovoljne katalogom bile su članice “Rudarskog ženskog zbora“ iz Šiofoka u Mađarskoj – gošće III. Susreta pjevačkih zborova regije Bjelovar u Lipiku 15. svibnja 1983. godine. Doduše, ne znam zašto su one bile zadovoljne katalogom, kada nisu znale ni riječi hrvatski, a katalog nije pisan mađarskim jezikom, jer ja tada nisam znao mađarski jezik, doduše ne znam ga ni sada, ali to nikako ne mijenja tadašnju situaciju.
No, zašto je dirigent i kompozitor Strahimir Straho Bosnić bio posebno zadovoljan (najzadovoljniji) tim katalogom? Ustvari, nije on bio toliko zadovoljan napisanim tekstom kataloga, koliko ne napisanim tekstom kataloga. Da pojasnim. Straho je bio jako zadovoljan time što je napisano u katalogu, ali još više time što nije bilo napisano u katalogu, a moglo je biti napisano! A, što je to moglo biti, a nije bilo u katalogu! Priča o tome ide nekako ovako:
Izostanak teksta o devet pjevača
Redakcijski odbor kataloga Susreta činili su: urednik Njegovan Stárek, tada tajnik SIZ-a za kulturu općine Pakrac, članovi redakcije Tomislav Toco Marić, politički djelatnik, Dražen Dražo Filipović, upravitelj tiskare u Pakracu i lektor prof. Marko Jagrić.
Katalog je napisan u formatu 19 x 10, na sjajnom papiru s podosta listova, ali upitno je koliko je stranica, jer je Štamparija „Jedinstvo“ Pakrac zaboravila označiti stranice brojevima od 1 pa do koliko ih ima, ali nema brojeva na stranicama – no glavno je da ima stranica s nadasve zanimljivim tekstovima, a iz kojega se može pročitati:
GPD „Pakrac“ Pakrac, snimka sa jednog od brojnih nastupa tijekom djelovanja. Fotografiju posudila članica zbora Mira Matilda Kobetić iz Prekopakre.
III SUSRET PJEVAČKIH ZBOROVA REGIJE BJELOVAR
Ovaj tekst se nalazi u naslovu kataloga, malo stiliziran, odnosno ilustriran, a zatim slijedi 20 neoznačenih stranica teksta kataloga. Već je rečeno da su stranice bez brojeva – pa se na moraju redom čitati, već se mogu čitati i solidnim neredom.
I onako u tome katalogu je riječ o umjetnosti, glazbenoj umjetnosti, glazbenim umjetnicima, dirigentima i pjevačima, a oni sami po sebi mogu tvoriti zaseban svijet najljepše umjetnosti, pa i ne moramo ih doživljavati kao osobe koje striktno poštuju nekakav čvrsti red radnji, već kao osobe koji svaka za sebe tvori posebnu umjetničku osobnost, a zajednički tvore zbor osoba, osoba stvaratelja posebnog umjetničkog glazbenog ugođaja. Glazbenog ugođaja koji razigrava i hrani dušu i tijelo.
Naslovna stranica kataloga - izradio S. Nj. Stárek
Dakako da su u katalogu bili naznačeni pokrovitelji, organizatori, supokrovitelji, sponzori, a njih je toliko mnogo da bi za njihovo navođenje bilo potrebno nekoliko stranica teksta, a to bi ovu priču podosta razvodnilo. Zato nikoga od njih ne navodim, već navodim samo aktivne učesnike, odnosno zborove koji su sudjelovali u tome III Susretu pjevačkih zborova regije Bjelovar, jer oni su bitni za ovu neobičnu priču, a to su:
GPD „Pakrac“, dirigent Strahimir Bosnić, HPGD „Sloga“ Pitomača, dirigentica Ružica Glogović, RKUD „Zdenka“ Veliki Zdenci, dirigent Miroslav Kalinsky, KUD „Petar Preradović“ Đurđevac, dirigent Pavao Ban, KUD „Graničar“ Garešnica, dirigent Branko Medved, HORKUD „ Golub“ Bjelovar, dirigent Stjepan Obalić, KUD „Branko Kljajić“ Grubišno Polje, dirigent Drago Pihir, RKUD „Podravka“ Koprivnica, dirigentica Marija Jurašin, HPD „Kalnik“ Križevci, dirigentica Ivanka Konfic, HPD „Rodoljub“ Virovitica, dirigent Rudolf Halupa, i izvan konkurencije, „Rudarski ženski zbor“ iz Mađarske – gost Susreta.
Poseban gost Susreta bila je i poznata pjevačica Vera Svoboda iz Zagreba.
Sve te zborove pratila je Stručna komisija u sastavu: Julije Njikoš, kompozitor iz Zagreba, Vesna Štefanac, prof. iz Daruvara i Boris Beketić, prof. iz Bjelovara.
Cijelo natjecanje uživo je prenosio Radio Zagreb, koje je realizirao Julije Njikoš. Doduše ovaj podatak nije naveden u katalogu Susreta jer su organizatori katalog tiskali puno prije nego je Radio Zagreb odlučio prenositi cijeli događaj.
No ovaj podatak o prijenosu, koji se održao, a nije bio naveden u katalogu, nije ni smetao Strahi, i nije zbog njega bio zadovoljan, već je važan drugi podatak (odnosno događaj), koji nije bio u katalogu, a i sam događaj nije se ni održao toga dana u Lipiku na navedenom susretu zborova. Upravo zbog toga što nije bio u katalogu, i što se nije ni održao, Straho je bio time zadovoljan.
Naime, ako čitatelji malo bolje pročitaju popis imena zborova iz tadašnje regije opazit će kako su na III Susretu zborova sudjelovali svi gradovi (odnosno općine) iz tadašnje regije Bjelovar, svi osim Daruvara. Zašto nije bilo Daruvara?
Zašto nije bilo predstavnika Daruvara? Zato što tada u Daruvaru nije djelovao nikakav pjevački zbor te kvalitete koji bi sudjelovao na takovom susretu. Odnosno Daruvar nije tada imao nikakav zbor. A, bilo je tada u Daruvaru podosta vrsnih pjevača, čak odličnih pjevača, ali ne i pjevačkog zbora. Doduše, imali su Daruvarčani vrlo solidnu skupinu pjevača, koja je vrlo često i vrlo uspješno svugdje nastupala, ali to nije bio pjevački zbor … bila je to skupina od devet pjevača ili nonet.
Prigodom prijave za taj III Susret pjevačkih zborova regije Bjelovar i Daruvarčani su se prijavili kao zbor, ali Koordinacijski odbor III Susreta sastojao se tada od najstručnijih glazbenih znalaca regije Bjelovar (uglavnom kompozitori, dirigenti i profesori glazbe), a predsjednik odbora je bio upravo Strahimir Bosnić, čije kompozicije, zajedno s kompozicijama Julija Njikoša, najviše su se izvodile na toj manifestaciji.
Dakako da je takav vrlo stručan odbor odmah shvatio kako Daruvarčani šalju tek devet pjevača, a ne pjevački zbor. A to je ipak bilo natjecanje pjevačkih zborova.
I tako, vrlo kvalitetan daruvarski nonet nije ušao u katalog III SUSRETA PJEVAČKIH ZBOROVA REGIJE BJELOVAR, niti je nastupio na prelijepoj pozornici Kursalona u Lipiku.
Preslika iz kataloga III Susreta. Neka živi mir – Tekst Božidar Stanić, glazba Strahimir Bosnić. Pjesmu je na Susretima izveo GPD „Pakrac“ Pakrac, 15. svibnja 1983. g. u Lipiku.
Pjevački zbor Pakrac – prvi red s lijeva dirigent i voditelj Strahimir Bosnić. Snimljeno pred Hrvatskim domom u Pakracu. Fotografiju posudila gospođa Matilda Mira Kobetić.
III Susreti pjevačkih zborova Regije Bjelovar vrlo uspješno su održani uz svesrdno gostoprimstvo svih stanovnika pitoresknog naselja Lipik. Sala Kursalona bila je prepuna, a publika oduševljena visokom kvalitetom zborskog pjevanja. Nastupi tada vrlo popularne pjevačice Vere Svobode i Ženskog pjevačkog zbora iz Mađarske posebno su razgalile lipičku publiku.
Sama smotra je ustvari bila i izborno natjecanje najboljeg zbora za Republičku smotru pjevačkih zborova Hrvatske. Po ocjeni stručne komisije najviše je pokazalo Hrvatsko pjevačko društvo „Rodoljub“ iz Virovitice. Isto društvo bilo je regionalni predstavnik na daljnjem natjecanju pjevačkih zborova Hrvatske.
Daruvar, 12. 8. 2021. – 25. 3. 2024.
Siniša Njegovan Stárek
Priče iz osmogodišnje škole u Pakracu
Običaj spravljanja piva (II. dio)
Običaj spravljanja piva (I. dio)
Brzaci i virovi Pakre (III. dio)
Brzaci i virovi Pakre (II. dio)
Brzaci i virovi s Pakre (I. dio)
Priče iz mlina: Mlinski i politički utezi
Priče iz mlina: Rika jelena (2.)
Priče iz mlina: Rika jelena (1.)
Straho i direktor "Budućnosti" Pakrac
Filipovačka ciglana i ciglari iz Ploštine (II. dio)
Filipovačka ciglana i ciglari iz Ploštine (I. dio)
Osmoškolci iz Prekopakre/Pakrac - Beirut via Ljubljana
Barun Franjo Trenk i panduri (3.)
Barun Franjo Trenk i Pakrac (2.)
Barun Franjo Trenk u Pakracu i Požegi (1.)
Sokolska društva: Previranje i raskol
Pakračka sokolska društva: "Hrvat tko je - Sokol da je!"
Pakračka sokolska društva: Sokoli i Aquae Balissae
Oslobađanje Lipika - svjedočenje vojnika
Pravda je ponekad kao paučina – propušta ptice, a zadržava komarce
MOJI POSLJEDNJI DANI U PAKRAČKOJ BOLNICI: Sjećanja mr. ing. Đurđice Vicković
Pakrački vatrogasci (III. dio)
Doseljavanje Čeha na područje bivše Općine Pakrac (II. dio)
Doseljavanje Čeha na područje bivše Općine Pakrac (I. dio)
Gradnja željezničke pruge Barč - Daruvar - Pakrac (II. dio)
Gradnja željezničke pruge Barč - Daruvar - Pakrac (I. dio)
Pripovijesti iz pakračke i lipičke povijesti: Stradanje i spašavanje knjižnice u Pakracu (2.)
Pripovijesti iz pakračke i lipičke povijesti: Stradanje i spašavanje knjižnice u Pakracu (1.)
Pripovijesti iz pakračke i lipičke povijesti: Rimski nadgrobni spomenici iz Kusonja i Brusnika
Dva romana, Martin Kukučin - Peter Štrelinger
Pripovijesti iz pakračke i lipičke povijesti: Ogranak Matice hrvatske, Pakrac