Na prvom Prvenstvu Hrvatske u trčanju na 100 kilometara s utrkama na 50 i 25 kilometara održanom 10. rujna u međimurskom gradiću Svetom Martinu na Muri među sveukupno 47 natjecatelja koji su završili utrke Marko Ljevar i Sendi Štrbac završili su utrku na 50 kilometara u zadanom limitu ispod sedam sati. Prvo Prvenstvo Hrvatske na 100 kilometara organizirali su entuzijasti iz Atletskog kluba „Sljeme“, kluba koji je nositelj ultraškog trčanja u našoj zemlji, u suradnji s domaćinom iz LifeClass Terme.

Marko Ljevar i Sendi Štrbac završili su utrku na 50 kilometara oko 40 minuta ispod zadanog limita od sedam sati u kojem su natjecatelji trebali stići do cilja. Među 12 trkača Marko je završio utrku kao deseti s vremenom od 6:08:22, dok je Sendi utrku završila s vremenom 6:08:21 kao šesta od ukupno šest natjecateljica. Oboje su time po prvi puta završili utrku na dionici dužoj od maratona (42,5 km) i ispod zadanog ograničenja te time postali ultramaratonci (sve udaljenosti utrka iznad 42,5 km spadaju u kategoriju ultramaratona). Iz cijele Hrvatske natjecalo se, dakle, 18 trkača i trkačica na ovoj udaljenosti.
Zagrepčanin, rodom iz Pakraca, ultramaratonac Duško Štrbac, stric od Sendi, započeo je utrku na 100 kilometara, ali je morao odustati na 35. kilometru.
Sljedećeg dana, 11. rujna, trčala se 16. tradicionalna međunarodna utrka od Kutine do Volodera „In memoriam Franjo Mihalić-Jura“ u organizacija AK „Moslavina u pokretu“ iz Kutine. Atraktivnu cestovnu utrku dužine 15 kilometara među 184 trkača i trkačica otrčalo je troje trkača iz Pakraca.
Pakračanin Danijel Klaić, član AK „Moslavina u pokretu“ iz Kutine, završio je utrku s vremenom 1:21:05 na 88. mjestu u ukupnom poretku kod muškaraca te na 24. mjestu u kategoriji MS-24.
Utrku su još završili Marijan Delišimunović (1:40:41, 116. mjesto među muškiarcima) i Mirela Gunjević-Delišimunović (1:40:40, 48. mjesto kod žena) iz Pakraca te Duško Štrbac (1:20:33, 83. mjesto kod muškaraca).
Najbrži je bio mađarski trkač Bene Barnabas iz Benedekt tima s vremenom 0:48:55 samo četiri sekunde brži od klupskog kolege Mađara Tomasa Nagyja (0:48:59), a najbrži domaći predstavnik bio je Danijel Fak iz AK Svetice (0:50:28). Kod trkačica pobijedila je domaća atletičarka Bojana Bjeljac iz AK Žumberak s vremenom 56:20 ispred Tanje Samardžić iz AK Sinj (1:01:50) i Dubravke Vešligaj iz AK Maksimir (1:03:08).
© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.