Dan branitelja i 34. godišnjica oslobođenja Lipika

Lipičani u tišini gledali film koji je probudio ratna sjećanja

05.12.2025. 20:38 | 2110 pregleda | Objavio: Matija Kulhavi | Rubrika: Vijesti

Obilježavanje Dana branitelja Lipika i 34. godišnjice oslobođenja grada započelo je večeras u Vili dobre vode, gdje je pred publikom u kojoj je bilo mnogo Lipičana i Pakračana, ali i gledatelja pristiglih iz susjednih gradova, prikazan film “260 dana” redatelja Jakova Sedlara, snimljen prema istoimenom romanu Marijana Gubine.

Riječ je o potresnoj istinitoj priči tada 10-godišnjeg Marijana i njegove obitelji, čiji je miran i bezbrižan život naglo prekinut izbijanjem Domovinskog rata. Film prikazuje trenutak u kojem se svakodnevica pretvara u borbu za goli opstanak, a obitelj Gubina suočava se s nasiljem, progonstvom i potpunom izdajom onih koji su im do jučer bili najbliži.

Ubrzo bivaju zatočeni i tako provode punih 260 dana. Zlostavljanje, poniženje, glad i neizvjesnost postaju njihova svakodnevica, a snaga volje jedino što ih dijeli od potpunog očaja. 

Film je sniman na autentičnim lokacijama u Slavoniji, dok je dio postprodukcije odrađen u Hollywoodu, što je filmu dalo još jaču vizualnu snagu i ozbiljnost. “260 dana” tako donosi izravnu, emotivnu i često teško podnošljivu priču o prekinutom djetinjstvu, ratnim strahotama i nevjerojatnoj izdržljivosti ljudskog duha.

Publika u Lipiku gledala je film u potpunoj tišini, mnogi s vidnom tugom i sjećanjima koja su se ponovno budila. Neki prizori podsjetili su okupljene na osobna iskustva iz jeseni i zime 1991. godine, kada je i sam Lipik proživljavao najteže dane svoje povijesti – razaranja, okupaciju i stradanja koja su ostavila duboke tragove u životima njegovih stanovnika.

Ova je projekcija tako bila snažan uvod u program obilježavanja Dana branitelja, podsjećajući sve prisutne da se sloboda koju danas živimo temelji na žrtvi, hrabrosti i neizmjernom trpljenju mnogih pojedinaca. 

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.