Održana komemoracija u Donjem Čagliću u čast poginulim pripadnicima Tigrova
Promocija uloge 1. gardijske brigade "Tigrovi" u Domovinskom ratu na lipičkom bojištu održana je 26. listopada u Donjem Čagliću, ispred spomen-obilježja posvećenog poginulim pripadnicima "Tigrova".
Piše:
Matija Kulhavi
Na ovom svečanom događaju, uz obitelji poginulih hrvatskih branitelja i veterane 1. gardijske brigade "Tigrovi", prisustvovali su brojni uzvanici. Među njima su bili izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, bojnik Tihomir Kastmiler, zapovjednik 1. mehanizirane bojne "Tigrovi"; izaslanica ministra hrvatskih branitelja i potpredsjednika Vlade, Ivana Feltrin, djelatnica Centra za psihosocijalnu pomoć u Domu hrvatskih branitelja u Pakracu; izaslanik požeško-slavonske županice, predsjednik Županijske skupštine i gradonačelnik Lipika, Vinko Kasana; predsjednik Gradskog vijeća Pakraca, Miroslav Ivančić; predsjednik Udruge ratnih veterana 1. gardijske brigade "Tigrovi", Darko Katuša; predsjednik županijske podružnice Udruge "Tigrovi", Zoran Josipović; predstavnici Doma hrvatskih veterana Lipik, predvođeni v.d. ravnatelja Mislavom Stokićem; predstavnici Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata s područja Lipika i Pakraca; kao i pripadnici "Tigrova" iz Zagreba i šire okolice.
Svi oni odali su počast polaganjem vijenaca i paljenjem lampiona ispred spomen-obilježja poginulim "Tigrovima".
"Brane Maran, Danijel Mavrin, Ivan Ljubić, Ivica Šoštarić, Ivica Osmanović, Jasna Jakovljević, Mladen Jurišić, Mario Štivin, Marko Marić, Miro Marić, Silvestar Šimić, Vladimir Brcković, Željko Glešić - bili su pripadnici 1. gardijske brigade HV "Tigrovi" koji su položili svoje živote na oltar Domovine na lipičkom bojištu i kojima je posvećeno ovo Spomen obilježje.
Oni su stradali tijekom oslobodilačkih akcija na području Grada Lipika, u naseljima Donji Čaglić, Kovačevac, Poljana i Bujavica.
Početkom prosinca 1991. godine temeljem zapovjedi Zapovjedništva Operativne grupe Posavina pokrenuta je druga faza najveće operacije hrvatskih snaga u zapadnoj Slavoniji – "Orkan 91". Početni cilj bio je presjeći prometnicu Okučani – Lipik, iznimno važnu neprijateljskim snagama JNA i pobunjenih Srba. Jedan od glavnih pravaca napada bio je iz Korita u pravcu Lipika.
Za selo Korita vodile su se teške borbe u više navrata. Konačan napad hrvatskih snaga pokrenut je 4. prosinca 1991. Nakon cjelodnevnih borbi neprijatelj je okružen. Obruč oko Korita držan je cijelu noć i nastavljen 5. prosinca. Hrvatske snage pazile su posebno na pravce od Jagme i Gornje Subocke odakle je neprijateljskim snagama mogla doći pomoć. Istog dana, nekoliko kilometara dalje hrvatske snage krenule su u oslobađanje Lipika, a snage Operativne zone Bjelovar koje su sudjelovale u toj akciji, pružile su pomoć u napadu na Korita. Žestoke borbe vodile su se i 6. prosinca kada je protivnik potisnut u dubinu sela. Napokon, nakon nekoliko neuspješnih pokušaja selo je napokon oslobođeno 7. prosinca 1991. godine.
Bio je to uspjeh 1. A brigade Zbora narodne garde "Tigrovi" koja je, uz potporu diverzantskog voda 117. koprivničke brigade Hrvatske vojske, slomila obranu sela kojeg su, pripadnici paravojne srpske formacije, "Beli orlovi" pretvorili u četničko uporište. Pripadnici 2. bojne predvođeni zapovjednicima satnija Tomom Medvedom i Božom Kožulom te 4. bojne predvođeni zapovjednikom satnije Damirom Tomljanovićem "Gavranom" bili su nositelji ovih borbenih djelovanja. U oslobađanju sela poginula su dvojica "Tigrova" – Ivan Ljubić i Mario Štivin.
Oslobođenjem Korita otvorio se prostor za daljnje napredovanje hrvatskih snaga. U jutarnjim satima 8. prosinca 6. bojna "Tigrova" započela je frontalni napad na Jagmu koja je oslobođena istog dana, a 9. prosinca oslobođene su Gornja i Donja Subocka. 11. prosinca u Donjoj Subockoj poginula je Jasna Jakovljević, također pripadnica 1. GBR "Tigrovi". – istaknuto je u povjesnici pročitanoj ovom prigodom.
Predsjednik županijske podružnice Udruge "Tigrovi", Zoran Josipović, u svom je govoru odao počast poginulim pripadnicima 1. gardijske brigade "Tigrovi", prisjećajući se njihove žrtve i herojstva na svim ratištima diljem Hrvatske, od Iloka do Prevlake. Naglasio je kako "Tigrovi" dolaze iz svih dijelova Hrvatske, Bosne i Hercegovine i dijaspore, a brojke stradalih svjedoče o njihovoj posvećenosti – s 1.711 ranjenih, uključujući 28 stopostotnih invalida, te 367 poginulih, među kojima i četiri žene, kao i više od 200 pripadnika koji su prošli kroz torture neprijateljskih logora. Josipović je istaknuo važnost nasljeđa "Tigrova", pozdravivši nove generacije koje nastavljaju njihov put pod sloganom "Za Hrvatsku kao Tigar".