Film "Male velike sestre" otkriva humanost u teškim vremenima
U organizaciji Župe sv. Franje Asiškog, u lipičkoj župnoj crkvi 21. rujna, održana je projekcija dokumentarnog filma "Male velike sestre", autora Jakova Sedlara. Ovaj film duboko istražuje herojsko djelo spašavanja Židova u zagrebačkoj bolnici Sestara milosrdnica.
Radi se o jednom od sjajnijih trenutaka humanosti, gdje su hrabre sestre pokazale iznimnu hrabrost i suosjećanje tijekom mračnih dana Drugog svjetskog rata. Njihova neustrašivost i predanost spašavanju života nevinih Židova svijetli kao primjer nesebičnog čina ljubavi prema bližnjem.
Projekcija filma "Male velike sestre" u lipičkoj župnoj crkvi nije samo bila prilika za oživljavanje ovog inspirativnog dijela povijesti, već i za refleksiju o važnosti solidarnosti, suosjećanja i hrabrosti u teškim vremenima. Ovaj film nas je podsjetio na snagu ljudske dobrote te na vrijednosti koje nadilaze sve razlike.

Piše:
Compas
Film scenarista i redatelja Jakova Sedlara želi na svjetlo dana dati do sada malo poznate ili potpuno nepoznate činjenice djelovanja sestara milosrdnica koje su tijekom Drugog svjetskog rata na inicijativu i potporu zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca spasile 309 Židova. U četrdesetak minuta daje se kratki osvrt na početak djelovanja sestara milosrdnica u Zagrebu na prosvjetnom planu, a potom i zbrinjavanju bolesnih koje su započele u svom samostanu u Frankopanskoj. Potom se gledateljstvo upoznaje s gradnjom i organizacijom rada Bolnice sestara milosrdnica, a u središnjem dijelu je djelovanje bolnice i sestara u vrijeme Drugog svjetskog rata kada su se pod raznim dijagnozama, često i izmišljenim u bolnicu sklanjali Židovi. Njihove troškove je isprva plaćala Židovska općina, a od 1943. nadbiskup Stepinac. Zahvaljujući besprijekornoj organizaciji na čelu sa s. Bogoljubom Jazvo, svi su u bolnici dobili potrebnu skrb i zaštitu, a ni jedan slučaj nije otkriven tadašnjim vlastima. Sve iznesene činjenice bogato su potkrijepljene dokumentacijom koju je marno godinama istraživao odvjetnik Marko Danon u arhivima. Film donosi i vrlo emotivno svjedočenje Mira Romana čija se majka u visokom stupnju trudnoće uspjela spasiti iz vlaka koji je prevozio Židove iz Sarajeva u Auschwitz, te se u Zagrebu domogla bolnice u Vinogradskoj gdje je Miro rođen, a onda pak zahvaljujući s. Jazvo uspjela pobjeći iz nje.