Dan PSŽ 2026 - VRH - članci i rubrike
Dan PSŽ 2026 - VRH - članci i rubrike
16 godina od najveće vatrogasne tragedije u Hrvatskoj

Kornatska tragedija obilježena i na području Lipika

30.08.2023. 20:16 | 1618 pregleda | Objavio: Compas | Rubrika: Vijesti

Punih 16 godina prošlo je od kobnog 30. kolovoza 2007. kada je gašenje požara na otoku Kornat postalo najveća tragedija u povijesti hrvatskog vatrogastva u kojoj je smrtno stradalo 12 vatrogasaca. U povodu godišnjice kornatske tragedije danas su u 15:25h sva dobrovoljna i profesionalna vatrogasna društva u Hrvatskoj uključila sirene u trajanju od minute. Obilježavanju su se pridružila i dobrovoljna vatrogasna društva s područja Lipika, doznali smo od zapovjednika DVD-a Lipik Tome Stokića.

Obilježavanje kornatske tragedije u DVD-u Gaj

U kornatskoj tragediji živote je izgubilo dvanaest vatrogasaca. Od trinaest vatrogasaca u skupini zahvaćenoj požarom, njih šest poginulo je na mjestu događaja, dok su ostali prebačeni u obližnje bolnice u Zadru i Splitu, a potom u Zagreb, ali su ubrzo preminuli od posljedica teških opeklina.

Jedini koji je preživio nesreću je vatrogasac Frane Lučić iz Tisnog. Prema službenoj teoriji uzrok tragedije je takozvani eruptivni požar. Međutim dio javnosti kao i obitelji stradalih nisu prihvatili takvo objašnjenje te i dalje smatraju da im nije do kraja otkrivena prava istina o okolnostima u kojima su stradali njihovi najmiliji.

 

Foto: Obilježavanje kornatske tragedije u DVD-u Gaj

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.